Kongres APAO - Hong Kong 2018
33 Kongres Akademii Okulistyki Azji i Pacyfiku APAO – Hong Kong, 8-11.02.2018 r.
Doroczny Kongres okulistów z regionu Azji i Pacyfiku staje się jednym z najważniejszych światowych spotkań okulistycznych. Świadczy o tym coraz wyższy poziom naukowy spotkań, za którym stoi dynamiczny rozwój kliniczny oraz naukowy ośrodków azjatyckich. W tegorocznym Kongresie wzięło udział przeszło 5000 okulistów z blisko 90 krajów świata, pośród nich wielu ekspertów w wybranych dziedzinach okulistyki.
Tegoroczny Kongres odbywał się pod hasłem „Przełamując bariery kreatywnością i technologią”. I rzeczywiście, na wielu sesjach zauważalny był ten akcent. W sesji inauguracyjnej, laureat jednej z naukowych nagród kongresu prof. Suber Huang z Bascom Palmer Institute, University of Miami (USA) zaprezentował aktualny stan zaawansowania badań nad nowatorskimi terapiami AMD (zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem) – obecnie głównej przyczyny nieodwracalnej ślepoty. Te terapie to – proteza siatkówki Argus II, terapia genowa, wymiana tkanki czy immunomodulacja komórkami macierzystymi. Prof. Huang zwrócił też uwagę na istotę koordynacji badań między ośrodkami naukowymi i efektywności systemu ich finansowania. Kolejny laureat, prof. Yizhi Liu z Zhongshan Ophthalmic Center, Sun Yatsen University (Chiny) został uhonorowany za jego innowacyjne badania w zakresie patomechanizmu zaćmy. Jest on liderem chirurgii zaćmy w Chinach, przeprowadził ok. 200 tys. zabiegów usunięcia zaćmy. Jego badania koncentrują się na zastosowaniu endogenicznych komórek macierzystych w regeneracji komórek soczewki. Dr Paisan Ruamviboonsuk z Rajavithi Hospital w Bangkoku (Tajlandia), laureat nagrody im. Arthur’a Lim’a, zaprezentował aktualny stan badań nad wdrożeniem sztucznej inteligencji (AI) we wspomaganiu diagnostyki chorób oczu. Aktualnie badania te koncentrują się nad dopracowaniem skutecznych algorytmów we wczesnym wykrywaniu retinopatii cukrzycowej, zagrożeń sercowo-naczyniowych, AMD, zmian nowotworowych czy wad refrakcji. Kolejna nowość technologiczna spowoduje, że niebawem pacjenci mogą poczuć się na sali operacyjnej jak w kinie 3D, widząc zespół chirurgów w okularach 3D. Dr Kazuaki Kadonosono z Kliniki Okulistyki i Mikrotechnologii, Yokohama City University Medical School (Japonia) zaprezentował wyniki zastosowania pionierskiego systemy wizualizacji wnętrza gałki ocznej w technologii 3D – NGENUITY opracowanego przez firmę Alcon. Zespół dr Kadonosono oceniał skuteczność systemu w trakcie zabiegów na ciele szklistym i siatkówce. Wykazano dużo wyższą, o blisko 50%, skuteczność w wizualizacji pola operacyjnego w trakcie zabiegów wewnątrzgałkowych w porównaniu z dotychczasowymi mikroskopami operacyjnymi, szczególnie w kontekście widzenia przestrzennego. Wyniki te potwierdził prof. Marco Mura, szef Retina Division, King Khaled Eye Specialist Hospital, Rijad (Arabia Saudyjska) i John Hopkins University, Baltimore (USA), wskazując że technologia ta w znacznym stopniu zwiększy skuteczność zabiegów i bezpieczeństwo pacjentów.
Na Kongresie w Hong Kongu nie zabrakło też polskich akcentów. Jednym z laureatów naukowych nagród został prof. Andrzej Grzybowski, Kierownik Katedry Okulistyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Kierownik Instytutu Okulistycznych Badań Naukowych – nagrodę APAO 2018 Achievement Award otrzymał z rąk Przewodniczącego Komitetu Naukowego Kongresu prof. Dennisa Lama. W programie naukowym Kongresu prof. Grzybowski współprzewodniczył trzem sesjom naukowym prezentując cztery referaty z zakresu chirurgii zaćmy, chirurgii refrakcyjnej i systemu edukacji okulistycznej. Z kolei dr Andrzej Dmitriew z Kliniki Okulistycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu był jednym z wykładowców na specjalnej sesji poświęconej nowej technice laserowej stosowanej w usuwaniu mętów ciała szklistego. Zabiegi usuwania mętów ciała szklistego są przeprowadzane przy zastosowaniu lasera YAG nowej generacji, są pierwszą skuteczną metodą w leczeniu tej powszechnie spotykanej patologii. W programie naukowym Kongresu wyniki badań prowadzonych w Klinice Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod kierunkiem prof. Katarzyny Michalskiej-Małeckiej zaprezentowała dr Anita Muskalska. Dotyczyły one zastosowania nowej techniki obrazowania AngioOCT w monitorowaniu skuteczności leczenia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem AMD.
Uczestnicy Kongresu mieli również możliwość uczestniczenia w warsztatach klinicznych doskonalących umiejętności w zakresie mikrochirurgii oka w Hong Kong Eye Hospital.
Kongres APAO 2018 zorganizowany tuż przed Chińskim Nowym Rokiem – Rokiem Psa dostarczył uczestnikom wielu inspiracji, zarówno tych technologicznych na miarę XXI wieku jak i kulturowych związanych z bogatym dziedzictwem Chin sięgającym kilku tysięcy lat.
Dr n. med. Krzysztof Muskalski